Paieška Knygos apie LietuvÄ… 1 2 3 4 5 6
 
Namų tyloj
Senų interjerų fotografijos albumas
Arūnas Baltėnas
Nuotraukas, nufotografuotas Lietuvos ir lietuviškos Gervėčių salos Baltarusijoje kaimuose ir miesteliuose, vienija jaukumas ir šiluma, persmelkianti visus buities daiktus, šviesa, paprastą kasdienybę paverčianti iškalbingu gyvenimo paveikslu. Tie vaizdai tarsi liudija, kad visą amžių galima nugyventi kukliai, paprastai, dorai. Ir laimingai.
Fotografo žvilgsnis išsiskiria ypatinga pagarba žmogui, jo ramiam, paprastam, bet drauge unikaliam gyvenimui. Nuotraukoms svetimas patosas, deklaratyvumas, jos nelyg atsvara kritiškam, nihilistiniam požiūriui į paprastą mūsų amžininką.
Kaip teigia fotografas, sodybų šeimininkų „aplinka pasako daugiau, nei galėtų pasakyti žodžiai. Viskas, ką lietė jų rankos, net paprasčiausi apyvokos daiktai, skleidžia šilumą ir santūrumą. Tikėjimas pačiu gyvenimu, jo grožiu, jo išmintimi duoda jiems stiprybės tą gyvenimą branginti, kad ir koks nelengvas jis būtų, ir tausoti viską, kas juos supa.“

Dailininkas Izaokas Zibucas

Kietas viršelis, 232 × 300 mm, 96 p.
 Pirkti knygą...
ISBN 978-9955-736-71-4 (lietuvių k.)
Savour Lithuania
Litauen genießen
(Pasigardžiuok Lietuva)
Asta EigelytÄ—-Gunnarsson
Ši knyga skirta tiems, kurie nori susipažinti su lietuviška virtuve, patys pasimėgauti ir kitus pradžiuginti originaliais patiekalais. Parinkta įvairių valgių receptų: ir senųjų, jau ne kiekvienam lietuviui žinomų, ir tų, kurie išpopuliarėjo tik praėjusiame šimtmetyje, ir modernių lietuvių virtuvės interpretacijų. Šiuos patiekalus lengva pagaminti namuose, jiems reikalingų produktų (ar jų alternatyvų) nebus sunku gauti ir kitose šalyse.
Kaip rašo knygos autorė Asta Eigelytė-Gunnarsson, po kelerių Švedijoje ir Australijoje praleistų metų jai pačiai malonu sugrįžti prie tradicinių lietuviškų patiekalų ir įpinti į tradiciją kažką naujo ir savito.

Nuotraukos Gedimino Trečioko
Dailininkas Jokūbas Jacovskis
Į anglų k. vertė Vida Urbonavičius-Watkins
Į vokiečių k. vertė Daiva Petereit

Kietas viršelis, 225×225 mm, 96 p.
 Pirkti knygą...
ISBN 978-9955-736-61-5 (anglų k.)
ISBN 978-9955-736-62-2 (vokiečių k.)
Lietuvos pilys, dvarai, rūmai
Rasa ButvilaitÄ—, Raimondas Paknys
Pažintinė, reprezentacinė knyga-albumas, supažindinantis su savitu Lietuvos kultūros ir istorijos paveldu, miestietiškąja ir aristokratiškąja architektūra, – pilimis, dvarais ir rūmais.
Įžangoje pateikiama istorinių žinių, apibūdinama pilių, rūmų ir dvarų istorija bei tipologija, pasakojama apie šių architektūros ir istorijos paminklų raidą. Albumo dalyje pateikiama viena ar kelios kiekvieno pristatomo objekto nuotraukos ir jo apibūdinimas. Tekstų autorė – dr. Rasa Butvilaitė, tęstinio mokslinių tyrimų bei leidybos projekto „Lietuvos dvarų sodybos: atlasas“ vadovė, daugelio publikacijų dvarų tema autorė. Svarbus leidinio komponentas yra nuotraukos, kurių autorius – didelę patirtį turintis kraštovaizdžio ir architektūros fotografas Raimondas Paknys. Buvo fotografuojama visa dvaro pastatų įvairovė, senųjų parkų likučiai. Stengtasi atskleisti konstrukcijos, faktūros, detalės grožį, per detalę parodyti pastato istoriją. Daugelis pilių, rūmų, kai kurios dvarų sodybos tvarkomos ir prižiūrimos pavyzdingai, kitos sodybos, dažniausiai nutolusios nuo didmiesčių, nepastebėtos nyksta. Apie šį vertingą paveldo klodą visuomenė žino dar nepakankamai. Tad šiuo leidiniu siekiama priminti unikalų Lietuvos kultūros paveldą, sužadinti norą pažinti ir puoselėti dvarų sodybas ir dvarų kultūros vertybes, skatinti mintis apie jų apsaugą, atgaivinimą ir taip prisidėti prie šio palikimo išsaugojimo ir vertės atkūrimo.

Tekstų autorė Rasa Butvilaitė
Nuotraukų autorius Raimondas Paknys
Dailininkas Izaokas Zibucas
Kietas viršelis, 270 × 310 mm, 228 p.
Du variantai: lietuvių ir anglų k.
Peržiūrėti knygos ištrauką PDF formatu... (1730 Kb)
 Pirkti knygą...
ISBN 978-9955-736-55-4 (lietuvių k.)
ISBN 978-9955-736-54-7 (anglų k.)
A Small Great Book about Lithuania
Maža didi knygelė apie Lietuvą
Šioje mažoje suvenyrinėje knygelėje apie 250 Lietuvos vaizdų: Vilniaus ir kitų miestų panoramų, gatvių, aikščių ir pastatų; turtingo provincijos paveldo – istorinių miestelių, bažnyčių, dvarų; tradicinio gyvenimo būdo akimirkų; švenčių; gamtos – ne tik laukų ir miškų, bet ir augalėlių, gyvūnų nuotraukų, – visa tai, kas čia yra gražiausia, vertingiausia, įdomiausia.
Nuotraukos sudėtos į 9 skyrius (Vilnius, naujoji architektūra, Kaunas ir kiti miestai, provincijos paveldas, šventės, gyvenimas senuosiuose kaimuose, peizažas, gyvoji gamta ir Kuršių nerija), kiekvienas jų pradedamas įvadiniu tekstu.

Nuotraukų autoriai: Arūnas Baltėnas, Ramūnas Danisevičius, Vytenis Jurevičius, Gintaras Karosas, Algimantas Kavaitis, Vytautas Knyva ir kt.
Tekstų autorė Audra Kairienė
Dailininkas Izaokas Zibucas
Kietas viršelis, specialus suvenyrinis maišelis, 100 × 100 mm, 320 p.
Peržiūrėti knygos ištrauką PDF formatu... (763 Kb)
 Pirkti knygą...
ISBN 978-9955-736-48-6 (anglų k.)
Gervėčių Lietuva
Arūnas Baltėnas, Saulė Matulevičienė, Vykintas Vaitkevičius
Vos 60 km į rytus nuo Vilniaus esantis Gervėčių miestelis ir aplinkiniai Miciūnų, Gudininkų, Gėliūnų, Rimdžiūnų, Petrikų, Kerplėšinės, Girių, Knistuškių, Milcėjų, Pelegrindos, Galčiūnų, Mockų kaimai – iki šiol tebegyvuojanti didžiausia lietuviška sala Baltarusijoje. Gervėtiškių gyvensena, papročiai, tarmė dėl slavų kultūros apsupties tarsi užsikonservavo ir iki šių dienų išlaikė daug archajiškų bruožų. Gervėčių kraštas daugeliui tebėra paslaptingas ir tolimas pasaulis, tarsi mitinė sala – tiesa, dabar ta sala atskirta nuo Lietuvos jau ne vien valstybinės, bet ir išorinės Europos Sąjungos sienos.
Vilniaus universiteto inicijuotos kompleksinės ekspedicijos dalyviai 2010–2012 m. aplankė daugiau nei šimtą lietuviškai kalbančių Gervėčių salos gyventojų. Šiame albume – per tuos porą metų užfiksuota Gervėčių Lietuvos istorija ir šiandiena, kasdienybė ir šventės.
163 spalvotos ir 45 nespalvotos (šeimų albumų) nuotraukos, du ižanginiai tekstai, kaimų aprašai, vietos tarme užrašytos istorijos, įžangos santraukos vertimas į anglų kalbą, du istoriniai ir šiuolaikinis žemėlapiai.

Nuotraukų autorius Arūnas Baltėnas
Tekstų autoriai Saulė Matulevičienė, Vykintas Vaitkevičius
Dailininkas Jokūbas Jacovskis
Kietas viršelis, 205 × 225 mm, 256 p.
 Pirkti knygą...
ISBN 978-9955-736-52-3 (lietuvių k.)
Lietuvos medinės bažnyčios
Raimondas Paknys, Dalia Vasiliūnienė
Nepaisant unifikuojančio Vakarų meninių stilių ir sakralinės dailės kanonų poveikio, Lietuvos medinės šventovės yra labai savitos. Jų unikalumą formavo parapijos ir šalies įvykiai, bažnyčios globėjų bei fundatorių ambicijos ir meninis skonis, meistrų profesinės galimybės ir meninė išmonė.
Daugelis seniausių ir gražiausių, daugiausia dailės paveldo turinčių Lietuvos medinių bažnyčių yra Žemaitijoje – Beržore, Degučiuose, Lioliuose, Pikeliuose, Plateliuose ir kitur. Turtingesnėms parapijoms ar vienuolijoms priklausiusios sudėtingesnio plano bei tūrio bažnyčios (Lauksodžio, Alsėdžių) statytos gerai įgudusių, gal ir iš toliau atvykusių profesionalių statytojų, jų interjero įranga nepriekaištingo meninio lygio. Užnemunės ar ankstesnėse Vilniaus vyskupijos ribose esančios senosios medinės bažnyčios (Griškabūdžio, Prienų, Šešuolių, Tabariškių) artimesnės stilinei mūrinei architektūrai – jas veikiausiai projektavo Vilniaus regione dirbę profesionalūs architektai, statė ir puošė patyrę meistrai.
Leidinio autoriai siekė sukurti knygą, kurioje atsiskleistų įspūdingi, bet ir neįprasti gražiausių šventovių vaizdai. Todėl čia ne tik bendri eksterjero ir interjero vaizdai, bet ir daugybė dažnai nepastebimų dalykų: unikalūs altorių, sakyklų, vargonų dekoro drožiniai, kolonų, sienų, lubų fragmentai, išlaikę kirvio žymes, saviti rakursai, padedantys pajusti medinių šventyklų žavesį.
Išdėstyti svarbūs pristatomų bažnyčių istorijos momentai, aptarti eksterjero ir interjero bruožai, svarbiausieji dailės paminklai. Yra įžanginis straipsnis.
Aprašytos ir nufotografuotos 47 Lietuvos medinės bažnyčios.

Knygą dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas.

Atskiri leidiniai lietuvių ir anglų kalba.
Kietas viršelis, aplankas, 270×310 mm, 240 p.
Peržiūrėti knygos ištrauką PDF formatu... (873 Kb)
 Pirkti knygą...
ISBN 978-9955-736-43-1 (lietuvių k.)
ISBN 978-9955-736-42-4 (anglų k.)
Žemaičiai
Gyvenimai ir Å¡ventÄ—s
Arūnas Baltėnas, Vita Ivanauskaitė-Šeibutienė
Žemaitija – labai savita Lietuvos dalis. Išskirtiniai čia ne tik žmonės, jų gyvenimo būdas, kultūrinės tradicijos, kraštovaizdis bei dialektai, bet ir atkalios pastangos išsaugoti tą išskirtinumą.
Kaip rašoma įžangoje, su „senesniųjų laikų gyvenimu šiandieninių šeimynų pasaulį jungia paveldėta namų aplinka su koplytėlėmis kiemuose, sodnais, šuliniais, skiedriniais stogais, duonkepėmis krosnimis. Tie patys, tik jau kitais padargais dirbami laukai. Prisimenama ir kartojama duonos, pyragų ir vėdarų kepimo tvarka, skerstuvių papročiai.“
Tačiau papročiai ir šventės patiria įdomių moderniųjų laikų pokyčių. Kinta ir tradicinė gyvensena, buitis, interjerai, mainosi įprasta žmonių veikla. Visa tai buvo stebima ir fotografuojama keletą metų, kol susiklostė šis pasakojimas.
Skuodo, Plungės, Kretingos ar Telšių kraštų žemaičiai seniai įpratę, kad jų sava tarme kalbančių kitų Lietuvos regionų gyventojai nesupranta. Todėl ir šion knygon sudėti jų autentiški pasakojimai, užrašyti tose vietose, kur buvo fotografuojama, – apie gyvenimą ir darbus, sapnus ir išdaigas, vaikų žaidimus ir pareigas, velnio ir kauko pinkles, apie bendruomenės papročius ir gamtą, apie tremtį, vokietmetį, kolchozų laikus – perrašyti ir bendrine kalba.
Yra tarmybių žodynėlis. Įžangos santrumpa, nuotraukų pavadinimai ir informacija apie autorius išversta į anglų kalbą.

Dailininkas Izaokas Zibucas

Visos nuotraukos spalvotos
Kietas viršelis, 240×228 mm, 224 p.
Peržiūrėti knygos ištrauką PDF formatu... (710 Kb)
 Pirkti knygą...
ISBN 978-9955-736-40-0 (lietuvių k.)
Paieška Knygos apie LietuvÄ… 1 2 3 4 5 6